dozadu prosinec 2018 dopředu
Po 24

Výzva 56

Je vyhlášena v prioritní ose 1 – Počáteční vzdělávání, v oblasti podpory 1.1 Zvyšování kvality ve vzdělávání OP VK. Výzva je zaměřena na rozvoj čtenářství a čtenářské gramotnosti, výuku cizích jazyků.

V rámci výzvy se zúčastnili dva pedagogové zahraničního jazykového kurzu v Oxfordu, skupina deseti žáků zahraničního jazykově-vzdělávacího pobytu ve Skotsku. Čtyři třídy jsou zapojeny do realizace Čtenářských dílen jako prostředku ke zkvalitnění čtenářství a čtenářské gramotnosti.

Sám si vyberu – sám si přečtu

Uměli byste vybrat 50 zajímavých knih pro devátou třídu? V Bělé si je žáci vybrali sami a své čtenářské dovednosti rozšiřují i dalšími projekty.

Čtyři třídní kolektivy ze ZŠ Bělá pod Pradědem se zapojily do projektu „Čtenářské dílny“, kterou vypsalo MŠMT v rámci výzvy č. 56 na podporu čtení a čtenářské gramotnosti. V rámci tohoto projektu mohou vybraní žáci nejen poznávat nové knihy, zdokonalovat své čtenářské dovednosti a vytvořit si své třídní knihovničky. Vybraní žáci mohli vycestovat do anglicky mluvících zemí. V plánu mají i besedu se spisovatelkami Ivonou Březinovou (12. 10.) a Martinou Bittnerovou (5. 11.).

Vybrat knihy pro mladší žáky nebývá problém, ale jak přesvědčit deváťáky aby četli? V Bělé se snažili přijít s něčím novým a tak ve spolupráci s knihovnou a Knihkupectví Domeček připravili seznam zajímavých knih pro mládež, pracovně nazvaný „netradiční NEdoporučená četba“. V úterý 6. 10. byla v knihovně připravena prezentace knih a žáci IX. třídy měli možnost si knihy prohlédnout, přečíst si kousek z obsahu a poté sami přidělovali hlasovací lístky vybraným knihám. Přidali ještě 4 tipy na další tituly, které by měli rádi ve své třídní knihovničce (obsahovat by měla kolem 50 titulů).

„Žáci dostali možnost vybrat si sami knihy, které je zaujaly, a neměli u toho pocit, že jsou povinné,“ řekla ředitelka ZŠ Bělá pod Pradědem PaedDr. Irena Rudolfová. „Přinutit tuto věkovou skupinu ke čtení je téměř nemožné, ale pokusili jsme se navnadit je novými tituly. Orientovat se v dnešní nabídce knih není snadné, proto jsme ocenili i odbornou pomoc paní knihovnice a paní Machalcové z Domečku. Namíchaly nám pestrý koktejl z různých žánrů - od fantasy, přes etiketu, fyziku, romány až k válečným osudům. Teď bude zajímavé sledovat, jestli si žáci vybrali knihy dobře a opravdu si je přečtou.“