dozadu březen 2019 dopředu
St 13

Projekt - "Měsíc filmu na školách", Příběhy bezpráví

27. 11. 2018

Zapojené školy pořádají projekce filmů s tématem československých dějin a zvou hosty (pamětníky, filmaře, protagonisty filmů, historiky) na pofilmové debaty. Naše škola se také zapojila do projektu. Tématem naší přednášky bylo zmapovat historii komunismu v Československu. Zejména pak historie o kořenech nástupu komunismu k moci, padesátá léta a politické procesy v této době. Naše pozvání přijal historik Vlastivědného muzea Jesenicka pan Mgr. Matěj Matela.

Nejprve žáci viděli projekci k daným tématům. Pustili jsme filmy od režiséra Karla Strachota „Právě se vracím z Hradu“, který zachycuje události převzetí moci v zemi komunisty a poté film „Případ Dr. Horáková“ od režiséra Jana Mudry, který mapuje život velké osobnosti české historie, Dr. Milady Horákové. Poté následovala přednáška pana Mately, který dané události popisoval ve velice srozumitelné, poutavé a ucelené formě. V průběhu přednášky se zapojovali také žáci, kteří pokládali nejrůznější otázky k daným událostem a pan Matela je s citem a nenucenou formou zodpovídal.

Z mého pohledu byla beseda na velice vysoké úrovni. Žákům byla poskytována fakta, která lze doložit a z hlediska historie zcela nezkreslená. Vždyť vždy tomu tak nebývalo…

Má poznámka závěrem: Žáci byli upozorněni na určitý subjektivní postoj k danému tématu. Ať už pan Mgr. Matela, či já ve výuce, zdůrazňuji žákům, že historie se dá uchopit různými způsoby a v různých úhlech pohledu a je také na nich, aby nad těmito tématy přemýšleli a zkusili najít ten svůj.

Zykmund, Janíčková